Krakowski Festiwal Filmowy 2011

Dwa tygodnie temu namawialiśmy do poświęcenia choćby dnia doskonałej pogody na muzealną eskapadę, tym razem proponujemy ochłodę w kinowej sali – w Krakowie trwa jeden z najstarszych w Europie festiwali poświęconych filmom dokumentalnym i krótkometrażowym.

Na co będziemy zwracać uwagę?

Na rzecz analizy wyobrazimy sobie sytuację wielbiciela kina spoza Krakowa, amatora szwedzkich filmów dokumentalnych, który planuje krótki pobyt w Małopolsce – poza szczegółowym programem Festiwalu, poszukiwać będzie również informacji, które ułatwią mu orientację w wydarzeniu (np. lokalizację kin oraz miejsc, gdzie zakupi bilety). Sprawdzimy, czy serwis spełnia jego oczekiwania oraz czy łatwo znajdzie w nim informacje, które uprzyjemnią mu uczestnictwo w Festiwalu.

Co jest godne pochwały?

Nawigacja

Nawigacja serwisu od razu rzuca się w oczy. Belka nawigacyjna w każdym z działów wyróżniona jest innym kolorem, a sama jego nazwa jest podświetlona – użytkownik jest informowany, w którym miejscu w obrębie systemu się znajduje. Pozycje w nawigacji odpowiadają najważniejszym treściom serwisu.

Strona główna Krakowskiego Festiwalu Filmowego 2011

Strona główna widocznie informuje o najbliższych wydarzeniach oraz możliwość przejścia bezpośrednio do programu na dany dzień zawierającego filmy wybranego gatunku.

Lista filmów, program Festiwalu

Przeglądanie bardzo licznych propozycji filmów znacząco ułatwia sortowanie i filtrowanie wyników dostępne po lewej. Kryteria sortowania wydają się bardziej pasować do filtrów – w obecnym stanie nasz amator kina będzie musiał ręcznie znaleźć interesujące go szwedzkie filmy dokumentalne.

Lista filmów

Narzędzie będzie działać wydajniej, a użytkownicy szybciej i łatwiej znajdą interesujące ich produkcje (niezależnie jak bardzo specyficzne mają gusta), jeśli priorytet nad sortowaniem treści damy opcji filtrowania. Dzięki tej ostatniej zmniejszy się liczba dostępnych filmów, co ułatwi ich przeglądanie, a jeśli użytkownik będzie potrzebował dodatkowego ułatwienia, może skorzystać z sortowania wyników. Powinna również istnieć możliwość łączenia kryteriów filtrowania.

Program Festiwalu z opcjami filtrowania

W dziale „Program” sortowanie zostało usunięte – opcja ta nie ma racji bytu w listach ułożonych chronologicznie. Filtrowanie natomiast (tym bardziej, że w „Programie” możliwe jest łączenie kryteriów)  bardzo ułatwia przeglądanie repertuaru Festiwalu.

Pewne szczegóły na temat filmów dostępne są w formie tooltipu po najechaniu na tytuł – szybkie stwierdzenie, czy dany film nas interesuje jest możliwe bez przechodzenia na jego podstronę (a więc, jakkolwiek nieskomplikowanego, nawigowania po serwisie).  Brak jest podobnego zachowania w dziale „Filmy”, gdzie tytuły są nieklikane.

Wykorzystanie Mapy Google

Kolejnym dobrym rozwiązaniem, w szczególności dla nowych widzów, jest Mapa Google z zaznaczoną lokalizacją wybranego kina po kliknięciu w jego nazwę na liście, chociaż zamiast w nowej zakładce przeglądarki powinna otwierać się np. na nowej warstwie serwisu (overlay).

Informacje praktyczne

Dział „Praktyczne” zbiera wszelkie informacje przydatne dla wielbicieli kina chcących uczestniczyć w Festiwalu.

Informacje praktyczne

Zawartość podstrony „Lokalizacja i dojazd” będzie wyjątkowo cenna na przykład dla naszego scenariuszowego amatora kina spoza Krakowa – oznaczenia kina oraz partnerów Festiwalu oszczędzą mu lawirowania krakowskimi uliczkami.

Podsumowanie

  • Sortowanie i filtrowanie treści ułatwia użytkownikom zlokalizowanie poszukiwanej informacji. Kluczowe w konstruowaniu tych narzędzi jest dobór odpowiednich kryteriów, z jakich użytkownik może skorzystać. Zastosuj takie możliwości, które najlepiej opisują i kategoryzują treści zawarte w serwisie. Należy również umożliwić łączenie różnych kryteriów filtrowania.

Badany serwis: Krakowski Festiwal Filmowy

Audyt przeprowadzono 24 maja 2011 roku.

Skomentuj