Lotnisko Rzeszów-Jasionka

Jeśli podobna pogoda utrzyma się przez kilka następnych tygodni zbędne stanie się wykupywanie wycieczek zagranicznych! Ale jako, że pogoda jest przewidywalna jak.. pogoda, rzucimy okiem na kolejne z polskich lotnisk – na wszelki wypadek, gdyby urlop stał się jednak konieczny.

Na co będziemy zwracać uwagę?

Coraz częściej wyjazd na lotnisko poprzedzony jest dokładnym ważeniem i mierzeniem bagażu. Z drugiej strony, kto z nas nie pobił wszelkich rekordów wypijając pełną butelkę napoju przed kontrolą bezpieczeństwa na lotnisku?

W tym tygodniu przyjrzymy się portu lotniczemu Rzeszów-Jasionka, a dokładnie formą prezentacji informacji o dopuszczalnych rozmiarach i wadze bagażu oraz o przedmiotach zakazanych.

Bagaże

W obrębie serwisu rzeszowskiego lotniska podróżny znajdzie informacje o bagażu w dwóch miejscach.

"Przygotuj się"

Pasek nawigacja w nagłówku zawiera odnośnik „Przygotuj się do podróży”, kliknięcie w który prowadzi na podstronę zawierającą część zatytułowaną „Odprawa biletowo-bagażowa” oraz odnośnik „Wykaz przedmiotów dopuszczonych oraz zabronionych do przewozu w transporcie lotniczym”. Ten jednak kieruje na witrynę Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W tekście znajduje się również odnośnik do działu „Bagaż”.

Dział "Przepisy celne"

Ścieżka dotarcia do treści jest opisana w odpowiedni sposób – rozpoczyna się od wyróżnionego z głównej nawigacji wezwania do działania i prowadzi do sekcji streszczającej podstawowe informacje, z jakimi powinien zapoznać się podróżny. Wykaz zabronionych przedmiotów znajduje się poza serwisem portu lotniczego, do tego jest nieprzyjaźnie przedstawiony – podstrona Urzędu Lotnictwa Cywilnego jest bardzo długa i przepełniona treścią.

Prezentacja parametrów bagażu na grafice

Informacje o dopuszczalnych rozmiarach bagażu użytkownik znajdzie w innym miejscu. Grupa „Wylatuję z Rzeszowa” w lewej nawigacji zawiera odnośnik „Bagaż”, który prowadzi do podstrony stosującej dużą ilość przykładowych grafik ułatwiających zorientowanie się w regułach. Podstrona „Przepisy celne” zawiera natomiast odnośniki do, po raz kolejny, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, oraz dokumentu PDF wymieniającego część zabronionych produktów.

Podobnie jak grupa „Przylatuję do Rzeszowa”, zawierająca praktyczne informacje dla odwiedzających miasto, grupa „Wylatuję z Rzeszowa” to przykład budowania struktury serwisu w oparciu o profile jego użytkowników, przeważającą część których stanowią, w przypadku strony portu lotniczego, właśnie podróżni „wylatujący” i „odlatujący”. Same informacje o dopuszczalnych wymiarach bagażu, dzięki graficznej prezentacji, stają się łatwiejsze w przyswojeniu i atrakcyjniejsze od standardowego, tekstowego opisu.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt rozdzielenie informacji o zawartości i rozmiarach bagażu na dwa odrębne działy. Dopuszczalne wymiary i waga bagażu powinny znaleźć się w dziale „Przygotuj się do podróży”, który zbierałby wtedy wszystkie kluczowe dla podróżnego informacje.

Podsumowanie

  • Architektura informacji serwisu powinna opierać się o potrzeby i przyzwyczajenia użytkowników. Jej projektowanie należy rozpocząć od odpowiedzi na pytania kim są oraz czego szukają użytkownicy w obrębie serwisu – w wypadku lotniska to oczywiście „przylatujący” i „odlatujący” pasażerowie.
  • Etykiety nawigacji i przycisków powinny jasno informować o zawartości podstrony, do której prowadzą. Badania eyetracking pokazują, że wezwania do działania (np. „Przygotuj się do lotu”) skupiają dużo uwagi użytkowników – wraz ze zwrotami w pierwszej osobie (np. „Wylatuję z Rzeszowa”) stanowią bardzo efektywne rozwiązania.
  • Chyba że jest to absolutnie koniecznie, należy wystrzegać się kierowania do zewnętrznego serwisu celem znalezienia kluczowych informacji – zmiana środowiska pracy wymaga od użytkownika ponownego przyswojenia sobie nowego serwisu.

Badany serwis: Port Lotniczy Jasionka

Audyt przeprowadzono 13 lipca 2011.

Skomentuj