Wybory parlamentarne 2011, Państwowa Komisja Wyborcza

Wybory parlamentarne za pasem, najbliższa niedziela, mam nadzieję, zaplanowana. Ale zanim rzucimy się do urn.. czy wszyscy wiedzą, gdzie znajduje się „ich urna”? Sam niedawno zmieniłem miejsce zamieszkania, i aby zlokalizować moją nową komisję wyborczą skorzystałem ze strony Państwowej Komisji Wyborczej.

Na co będziemy zwracać uwagę?

W samym Krakowie stworzono 467 obwodów wyborczych. Potrzebna będzie dobra wyszukiwarka, aby znaleźć ten jeden przypisany do miejsca zamieszkania wyborcy.

Specjalną uwagę poświęciliśmy kwestii lokalizowaniu komisji wyborczych przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Mile widziane będą oczywiście wszelkie ułatwienia w lokalizowaniu komisji wyborczej.

Obserwacje

Natychmiast po wejściu na stronę Państwowej Komisji Wyborczej rzuca się w oczy banner poświęcony wyborom parlamentarnym.

Strona główna Państwowej Komisji Wyborczej

Wyróżnienie w obrębie serwisu tego wydarzenia (jak i sama jego ranga) sugeruje, że po kliknięciu w banner zobaczymy przed sobą stronę poświęconą . Niestety, od Serwisu Informacyjnego PKW dzieli nas jeszcze jedna podstrona.

"Wizualizacja wyborów"

Zawiera ona pojedynczy nagłówek „Wizualizacja wyborów” i odnośnik o tej samej etykiecie ostatecznie prowadzący na stronę wyborów 2011. Słowo „wizualizacja” niekoniecznie oddaje zawartość serwisu – część użytkowników może spędzić kilka chwil zastanawiając się and sensem kliknięcia w odnośnik.

Mapa okręgów wyborczych

O ile w przypadku głównej mapy Okręgowych Komisji Wyborczych, kliknięcie w nawet najmniejszą komisję na mapie nie sprawia problemu, tak wybór Okręgu nr 7 pod Wrocławiem, który na mapie zawiera się w dosłownie kilku pikselach, staje się nie lada wyzwaniem. Możliwym rozwiązaniem może być np. przybliżenie mapy aktywowane po najechaniu myszką na dany jej region. Z drugiej strony, po wybraniu okręgu wyborczego i przejściu na jego podstronę, graniczące z nim inne okręgi wyborcze powinny być oznaczone, a kliknięcie w nie przenosić na ich postrony.

Lista lokali wyborczych

Po wybraniu okręgu wyborczego mamy możliwość przejrzenia tabeli komisji wyborczych. Niestety, jakkolwiek przejrzysta i dobrze opisana, nie ma możliwości znalezienia własnego okręgu metodą inną niż ręczne przeglądnięcie tabeli (mając nadzieję, że nasza komisja znajduje się przed 50 pozycją). Tabeli brakuje filtru ulic.

Oznaczenie lokali przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych

Na plus należy na pewno zaliczyć oznaczanie komisji przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niemniej jednak kliknięcie w odpowiedni symbol w nagłówku tabeli powinien nie tyle oznaczać te komisje, co filtrować lub sortować listę pod kątem udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Jeśli pierwsza oznaczona komisja znajduje się na miejscu np. jak w przypadku Krakowa na 7 pozycji, użytkownik nie zauważy żadnej reakcji serwisu po kliknięciu w ikonę. O ile nie przewinie listy, zinterpretuje to jako błąd i porzuci tę metodę. Ciekawe jest wykorzystanie Mapy Google do oznaczania lokalizacji komisji wyborczych, jednak w kilku przypadkach fraza w wyszukiwarce powodowała wyświetlanie kilku lokalizacji, m.in. hosteli czy restauracji w „Kraków-Śródmieście, Stare Miasto”.

Alternatywną metodą znalezienie komisji wyborczej jest skorzystanie z wyszukiwarki.

Wyszukiwarka lokali wyborczych

Proste wpisanie nazwy miasta i ulicy pokazuje wszystkie komisje, którym dana ulica podlega – o wiele łatwiej jest szukać między 5 wynikami niż wśród 467 obwodów. Nieco myląca może okazać się sporych rozmiarów instrukcja korzystania z wyszukiwarki powyżej jej pola. Korzystając z wyszukiwarki po raz pierwszy ściśle trzymałem się jej zaleceń wpisując nazwę miasta, powiatu i ulicy – w tym wypadku nie otrzymałem żadnych rezultatów.

Wyszukiwarka lokali przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych

Druga zakładka przeznaczona jest na wyszukiwanie obwodów przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. W tym wypadku wpisanie identycznej frazy co powyżej kończy się brakiem wyników wyszukiwania. Odruchową reakcją jest poszerzenie frazy, w naszym przypadku do samego Krakowa. Wyszukiwarka powinna być tak skonstruowana, aby pokazywała wyniki również częściowo zgodne z wybraną przez użytkownika frazą, a w przypadku braku wyników zachęcała do ponowienia wyszukiwania.

Podsumowanie

  • Tworząc tabele, tym bardziej jeśli mają zawierać dużą liczbę pozycji, pamiętaj o umożliwieniu użytkownikom sortowania i/lub filtrowania jej zawartości – przyspiesza i ułatwia to zlokalizowanie poszukiwanej pozycji.
  • Wyszukiwarka powinna zwracać wyniki jak najbardziej zgodne z wybraną przez użytkownika frazą, ale również brać pod uwagę sytuację bardzo zawężonego kryterium wyszukiwania – oferować wskazówki nt. ponowienia wyszukiwania, lub brać pod uwagę wyniki tylko częściowo zgodne z frazą.
  • Klikalnie w drobne punkty w serwisie jest trudne i może łatwo doprowadzić do irytacji użytkownika – stosuj rozwiązania, które ułatwią mu kliknięcie w wybrany obszar.
  • Każda akcja użytkownika powinna wyzwalać widoczną reakcje serwisu – jej brak może zostać zinterpretowany jako błąd lub pomyłka, które w rezultacie spowodują porzucenie danej funkcjonalności.

Badany serwis: Państwowa Komisja Wyborcza

Audyt przeprowadzono 6 października 2011.

Skomentuj