Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania

Ostatnio nic nie rozpala debaty publicznej bardziej, niż szeroko pojęty temat dyskryminacji i mowy nienawiści. Co nią jest, a co nią nie jest? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie trafiliśmy na stronę Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania.

Na co będziemy zwracać uwagę?

Przyjrzymy się w jaki sposób pomaga poszukującym informacji użytkownikom. Spróbujemy wyszukać dokument, a także dowiedzieć się, jakie działania przeciwko dyskryminacji podejmuje Pełnomocnik.

Co jest godne pochwały?

Wyszukiwanie interwencji pełnomocnika

050313_Pelnomocnik_ds_Rownego_Traktowania_01_strona_glowna

Na stronie głównej uwagę zwraca narzędzie za pomocą którego można znaleźć przykłady interwencji pełnomocniczki w różnych sprawach. Sprawy podzielone są pod względem obszarów dyskryminacji. Każdy z nich (m.in. mobbing, dyskryminacja ze względu na wiek itd.) jest oznaczony za pomocą innego koloru. Ułatwia to odbiór takich informacji przez użytkownika, zwłaszcza, że identyczną kategoryzację zastosowano również w kategorii „Interwencje”, gdzie użytkownik może wyszukać interesującą go sprawę.

050313_Pelnomocnik_ds_Rownego_Traktowania_02_interwencje

 

W zakładce tej na pochwałę zasługuje również intuicyjny system filtrowania spraw, który również korzysta z kolorystycznego kodu. Zastosowanie różnych barw, spośród których każda reprezentuje inny rodzaj sprawy jest dobrym pomysłem. Ułatwia to użytkownikowi zorientowanie się w tematyce i szybką kategoryzację informacji.

 

Działanie wyszukiwarki

Dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie opcji filtrowania wyników wyszukiwania. Użytkownik wpisujący w pole wyszukiwarki frazę „konwencja przemoc wobec kobiet” chce wyszukać albo pełen tekst dokumentu, bądź też zainteresowany będzie aktualnościami, które dotyczą np. jego ratyfikacji. W tym momencie użytkownik otrzymuje długą listę wyników, mieszczącą się na dwóch stronach. Aby znaleźć informacje o interesującym go aspekcie, powinien przejrzeć wszystkie nagłówki.

Pomocnym rozwiązaniem w tym wypadku byłoby wprowadzenie filtra umożliwiającego podział wyników wyszukiwania na aktualności i akty prawne.

050313_Pelnomocnik_ds_Rownego_Traktowania_03_wyniki_wyszukiwania

 

Po próbie wyszukania, która nie przyniosła żadnych rezultatów pojawia się komunikat sugerujący, co można zrobić.

050313_Pelnomocnik_ds_Rownego_Traktowania_04_komunikat_o_braku_wynikow

Jest to dobra praktyka, jeżeli jednak przyjrzymy się jego treści, może ona okazać się niezrozumiała. Na przykład, ostatni podpunkt, sugerujący zastosowanie operatora OR, nie wyjaśnia wystarczająco, w jaki sposób operator ten funkcjonuje. Dopisanie jednego zdania informującego, że wpisanie OR spowoduje, że wyszukane zostaną wyniki zawierające jedno z dwóch, lub oba wpisane słowa powinno rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

Co należy poprawić

Brak opisu odnośników

W lewej kolumnie, pod nawigacją, znajdują się odnośniki do stron stowarzyszeń, lub portali rządowych związanych z tematyką przeciwdziałania dyskryminacji.

050313_Pelnomocnik_ds_Rownego_Traktowania_01_strona_glowna02

Korzystanie z tych odnośników może jednak okazać się problematyczne, ponieważ nie wszystkie są prawidłowo opisane. Np. przejście do strony Stowarzyszenia Kongres Kobiet możliwe jest po kliknięciu w logo stowarzyszenia. Użytkownik, który nie zna logo nie będzie wiedział, do jakiej strony on prowadzi. Umieszczenie w tym miejscu, oprócz loga, także nazwy stowarzyszenia, znacząco ułatwiłoby nawigację.

Pułapki kolorystyczne

Wróćmy jeszcze na moment do wątku wykorzystania kolorów. Pomimo, że zastosowane rozwiązanie jest użyteczne i pozwala na sprawne wyszukiwanie informacji o różnych rodzajach spraw związanych z dyskryminacją, samo może się do dyskryminacji przyczyniać. Mówimy tutaj o dyskryminacji np. ze względu na wiek. Ludzie starsi mogą mieć duży problem z odczytaniem tekstu, który nie jest wystarczająco kontrastowy w odniesieniu do tła. Właśnie z taką sytuacją mamy tu do czynienia: Według norm WCAG, tekst pisany niewielkim fontem (poniżej 18 pt) powinien charakteryzować się kontrastem względem tła na poziomie co najmniej 4,5 : 1.

050313_Pelnomocnik_ds_Rownego_Traktowania_05_kolory

Przeanalizowaliśmy wszystkie kombinacje kolorystyczne, które pojawiają się w części „Obszary dyskryminacji”. Analiza kontrastu między fontem w tłem pokazała, że normy WCAG w zakresie dostępności tekstu spełniają tylko 3 z 8 obszarów:

- dyskryminacja ze względu na wiek (biały font na ciemnobrązowym tle)

- dyskryminacja ze względu na zdrowie (biały font na czerwonym tle)

- mobbing (biały font na ciemnoszarym tle) – charakteryzuje się on najwyższą wartością kontrastu (7,81 : 1), poza tym użyta barwa nie jest tak nasycona jak np. kolor czerwony, w związku z tym odczytywanie tekstu będzie mniej męczące dla oczu.

Zgodność zastosowanych kolorów można sprawdzić samodzielnie np. za pomocą tego narzędzia. W przypadku niektórych barw, wystarczy użyć większego lub pogrubionego fonta, aby całość była bardziej czytelna.

Aby poprawić dostępność, warto również zastosować funkcjonalności pozwalające na dostosowanie wyglądu strony: narzędzie do zmiany wielkości fontu lub umożliwienie oglądania strony w trybie wysokiego kontrastu. Narzędzia takie zostały wykorzystane w jednym z linkowanych portali: Sieć Równości

050313_Pelnomocnik_ds_Rownego_Traktowania_06_portal_siec_rownosci

Podsumowanie:

- warto zadbać o wprowadzenie mozliwości filtrowania wyników wyszukiwania – zwłaszcza, kiedy sam narzuca się możliwy podział na kategorie, np. akty prawne i aktualności.

- dobrym pomysłem jest zawsze również przetestowanie kontrastu tekstu w stosunku do tła. Zbyt mały kontrast może utrudnić lub nawet uniemożliwić niektórym czytelnikom zapoznanie się z tekstem.

- wsparcie podziału na kategorie odpowiednim oznaczeniem kolorystycznym jest bardzo dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza, jeżeli pojawia się w sposób spójny w obrębie całego serwisu. Użytkownicy będą odczytywać takie oznaczenia w sposób intuicyjny, będzie to również dla nich bardzo pomocna wskazówka.


Badany serwis: Pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania

Audyt przeprowadzono 5 marca 21013

/p

Skomentuj