Port Lotniczy Gdańsk

Kraków, jak wiadomo, od dawna żądał dostępu do morza. Na szczęście rozwój krajowych połączeń lotniczych sprawił, że Bałtyk wydaje się być bliżej mieszkańców Polski południowej niż kiedykolwiek wcześniej. W związku z tym, zachęceni możliwością odetchnięcia powietrzem nasyconym jodem, odwiedziliśmy serwis gdańskiego portu lotniczego im. Lecha Wałęsy.

Na co będziemy zwracać uwagę?

Dzisiaj wcielimy się w rolę podróżnego, który zastanawia się nad wycieczką z Krakowa nad polskie morze. W tym celu będzie chciał znaleźć możliwe połączenia i porównać ich ceny.

Problematyczna zawartość pola tekstowego

Na stronie głównej wita nas tablica z rozpiską bieżących lotów. Jest to funkcjonalność przydatna, gdybyśmy chcieli sprawdzić, czy nasz lot rozpocznie się planowo. Najpierw jednak trzeba zdecydować się, kiedy chcemy lecieć.

Strona główna

Nieco poniżej widzimy formularz służący do zakupu biletów lub wyszukiwania połączeń. Opcja wyszukiwania połączeń jest dostępna również z poziomu nawigacji w lewej kolumnie. Pierwszą trudnością, na którą natrafi użytkownik w formularzu jest domyślna zawartość pola tekstowego „Wpisz dokąd lecisz”, która nie znika po kliknięciu w pole. Nie jest możliwe również jej zaznaczenie i skasowanie. Zawartość pola znika dopiero po tym, gdy użytkownik zacznie wpisywać zapytanie. Po chwili zawahania wpisujemy, że chcemy lecieć do Gdańska i klikamy w „Przejdź dalej”.

Myląca konstrukcja komunikatu

Następnie pojawia się ekran, który informuje o konieczności powtórzenia wyszukiwania. Dopiero uważne wczytanie się w treść komunikatu pozwala dowiedzieć się, że tak naprawdę informuje on o tym, że wyszukiwanie może potrwać dłuższą chwilę.

Komunikat o niekonieczności aktualizacji

Taka konstrukcja komunikatu może łatwo wprowadzić użytkownika w błąd. Po pierwsze dlatego, że najbardziej w oczy rzuca się nagłówek informujący o tym, że należy powtórzyć wyszukiwanie. Po drugie dlatego, że ostatnie zdanie komunikatu również stanowi wezwanie do działania. Użytkownik nie wie jednak, dlaczego ma to zrobić ani do czego jest to potrzebne. Najważniejsza informacja dotyczy tego, że należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na wyniki. Jest ona jednak słabo widoczna, w porównaniu z nagłówkiem poniżej, który jest najbardziej przyciągającym uwagę elementem komunikatu.

Informacja o konieczności powtórzenia wyszukiwania jest cenna, jednak jej obecne umiejscowienie może wprowadzić użytkownika w błąd. Taka informacja powinna się znaleźć już na stronie wyników wyszukiwania – i rzeczywiście, pojawia się w tym miejscu po jakimś czasie. W związku z tym, można zrezygnować z jej wyświetlania podczas ładowania się listy wyników.

Komunikat o niekonieczności aktualizacji

Wyszukiwanie lotów obfituje w wiele niespodzianek. Jedną z nich jest fakt, że formularz wyszukiwania pozwala na przejście dalej bez wpisania daty podróży, chociaż ostatecznie okazuje się, że takie wyszukiwanie nie jest możliwe do zrealizowania. Informuje nas o tym duży, czerwony komunikat, na wszelki wypadek powtórzony kilkukrotnie.

Komunikaty błędu

Można spodziewać się, że użytkownicy będą próbować wyszukiwać loty w ten sposób – wiele osób planuje podróże kierując się przede wszystkim atrakcyjną ceną lotów, a przy tym pozostają elastyczni co do dokładnych terminów wylotu. W związku z tym, warto umożliwić im korzystanie z takiej funkcjonalności. Dodatkowo, jeśli formularz z jakichś względów nie może zostać zaakceptowany bez podania danych dotyczących np. terminu, należy o tym informować jeszcze przed wysłaniem formularza, np. oznaczając wymagane pola gwiazdką. Komunikat o błędzie polegającym na zostawieniu pustego pola może też pojawiać się przy tym polu, po próbie wysłania formularza. Zdecydowanie nie powinien on pojawiać się na stronie, gdzie powinny wyświetlić się wyniki wyszukiwania, zwłaszcza, jeśli użytkownik – tak jak w tym przypadku – musiał już na nie chwilę poczekać.

Autouzupełnianie

Dużym plusem jest natomiast opcja autouzupełniania, która działa po wpisaniu fragmentu nazwy lotniska, kraju lub miasta.

Autouzupełnianie

Sama prezentacja wyników wyszukiwania jest stosunkowo czytelna. Otrzymane wyniki są domyślnie posortowane według ceny.

Wyniki wyszukiwania

Aby jeszcze bardziej ułatwić proces wyboru lotu, dobrym pomysłem będzie wprowadzenie kilku prostych filtrów, np. zawężających zakres cen lub pozwalających na łatwe wybranie tylko lotów bez przesiadek. Zapobiegnie to sytuacji, w której użytkownik otrzymuje bardzo długą listę rezultatów, spośród których musi przejrzeć wszystkie, aby wybrać najbardziej odpowiadającą sobie opcję.

Podsumowanie:

  • W wypadku serwisów zawierających jakiekolwiek formularze, bardzo ważna jest konstrukcja i treść komunikatów o błędzie. Powinny one zawze informować użytkownika o tym, co właśnie się stało i dostarczać sugestii co użytkownik powinien w związku z tym zrobić.
  • Ważna jest nie tylko treść, ale i lokalizacja takich komunikatów. Powinny one znajdować się bezpośrednio przy polu, którego dotyczą – to ułatwia użytkownikowi poprawienie błędu. Zdecydowanie nie powinny wyświetlać się na stronie, na której użytkownik spodziewa się już otrzymania wyników wyszukiwania lub potwierdzenia, że formularz został zaakceptowany.
  • Ułatwieniem dla użytkownika jest również sytuacja, kiedy komunikat znika po poprawieniu błędu, który spowodował jego wyświetlenie.

Badany serwis: Port Lotniczy Gdańsk

Audyt przeprowadzono 4 czerwca 2013.

Skomentuj