5 najciekawszych rozwiązań na stronach Gmin

Mówiąc o użyteczności publicznej nie można zapomnieć o podstawowych jednostkach podziału terytorialnego, czyli gminach. Postanowiliśmy przeanalizować ich strony i pokazać kilka najciekawszych, wartych wyróżnienia rozwiązań.

Projektując stronę internetową gminy należy pamiętać o różnorodności funkcji jakie musi ona pełnić. Powinny się znaleźć na niej nie tylko elementy informacyjne i promocyjne, ale także konsultacyjne oraz usługowe. Dlatego niezbędne jest zachowanie równowagi pomiędzy każdym z nich. Ale jak to zrobić by zachować spójność i czytelność?

Interaktywna mapa gminy

Interaktywna_mapa

Strona gminy Aleksandrów Kujawski oferuje możliwość przeglądania działających na jej terenie instytucji za pomocą interaktywnej mapy. Rozwiązanie to jest przydatne zarówno dla mieszkańców jak i przyjezdnych, którzy mogą wyszukiwać interesujące ich obiekty według kategorii: administracja i urzędy, służba zdrowia, oświata, agroturystyka, sklepy itp.

Każda kategoria oznaczona jest innym kolorem, co ułatwia rozpoznanie typu obiektu. Dodatkowo kliknięcie na punkt skutkuje wyświetleniem „chmurki” o danej lokalizacji (opis zwykle zawiera krótkie informacje historyczne, kontakt, link do strony internetowej i współrzędne GPS).

Interaktywne_zwiedzanie

Podobne rozwiązanie oferuje strona Gorlic. Jednak tutaj mapa jest dodatkowo wzbogacona o interaktywny widok miasta dostępny z poziomu strony głównej.

Tego typu sposób prezentacji jest niewątpliwie atrakcyjny dla użytkownika strony. Od momentu otworzenia strony zdjęcia i pomarańczowe znaczniki przyciągają naszą uwagę. Element widoku miasta angażuje gościa i w niekonwencjonalny sposób przedstawia ofertę kulturalną okolicy.

E-odpady2

Gmina Garbów oferuje analogicznie funkcjonującą podstronę o nazwie „E-odpady”. To mapa interaktywna z wyszczególnionymi punktami odbioru odpadów. Narzędzie umożliwia filtrowanie wyświetlanych lokalizacji według rodzajów odpadów: leków, sprzętu elektronicznego, opon, baterii i odpadów wielkogabarytowych.

Mapa e-odpady w estetyczny i zrozumiały sposób przedstawia ważne dla mieszkańców informacje. Strona dodatkowo oferuje informacje o obiektach (takie jak adres, godziny otwarcia, i dane firmy), harmonogram wywozu odpadów komunalnych oraz informacje o firmach, które zajmują się tym na terenie gminy.

Nawigacja zbudowana w oparciu o typy użytkowników strony

Nawigacja_Chorzów

Naszą uwagę zwróciła nawigacja zbudowana w oparciu o kategorie osób, które mogą odwiedzać stronę. Przykładem gminy, która zastosowała takie rozwiązanie jest  Chorzów. Wyszczególnione w menu głównym kategorie „Dla mieszkańca”, „Dla przedsiębiorcy”, „Dla turysty” gwarantują przejrzystą i efektywną formę prezentacji treści, umożliwiając użytkownikom szybkie odnalezienie na stronie interesujących ich informacji.

Nawigacja_Gorlice

Strona Gorlic stosuje analogiczny podział, ale idzie krok dalej formułując wspominany podział w formie stwierdzenia wypowiadanego w pierwszej osobie. Zastosowany zwrot „W Gorlicach: Odpoczywam / Mieszkam / Inwestuje” wprowadza dodatkową emocjonalną wartość do relacji z użytkownikiem strony.

Bezpłatny informator SMS dla mieszkańców

sisms2

Gmina Dobra Szczecińska opisuje na swojej stronie możliwość korzystania z bezpłatnego systemu powiadomień SMS. Na szczególną uwagę zasługuje zamieszczona na stronie infografika, która w prosty i czytelny dla każdego sposób wyjaśnia, jak w 3 krokach zapisać się do wspomnianego systemu.

Wersja dla słabowidzących i możliwość powiększania czcionki

Wersja_graficzna

Dla_słabowidzących

Strona gminy Gnojnik oferuje możliwość powiększenia czcionki lub dostosowanie strony do potrzeb osób słabowidzących. Podczas gdy estetyczna wersja graficzna strony przyciąga ładnymi zdjęciami w pokazie slajdów, silnie kontrastujące kolory i schematyczny, tradycyjny układ treści w alternatywnej wersji zapewniają łatwiejszy odbiór strony osobom starszym i niedowidzącym.

Kalendarium nadchodzących wydarzeń

Kalendarz

Gmina Kłaj prezentuje nadchodzące wydarzenia w formie atrakcyjnego wizualnie kalendarium. Na każdej stronie wyświetlają się w kolejności chronologicznej 3 nadchodzące wydarzenia. Kliknięcie na wyszczególniony tytuł przenosi do podstrony poświęconej atrakcji, zawierającej opis i zaproszenie do udziału

Widok kalendarium w formie analogicznej do dobrze znanego użytkownikom, kartkowego kalendarza ściennego jest zrozumiały. Zamieszczony poniżej przycisk „Zobacz całe kalendarium” przenosi użytkownika do  podstrony z listą wszystkich planowanych wydarzeń w gminie.

Podsumowanie

Wielość zadań stron gmin może być źródłem wątpliwości co do tego jakie informacje powinny się na nich znaleźć. Istnieje przeświadczenie o tym, że gość nie widząc interesującej go informacji na stronie głównej opuści serwis może prowadzić do nadmiernego zatłoczenia strony głównej „niezbędnymi” linkami. Mając na uwadze jak trudne może być wyważenie strony i stworzenie adekwatnej do oczekiwań użytkowników architektury informacji już za tydzień przygotujemy listę najważniejszych elementów, które powinna zawierać każda strona internetowa gminy.

Skomentuj