Olimpiada w Soczi

Igrzyska Olimpijskie w Soczi budziły sporo, nie tylko sportowych, emocji. Dużo pisało się o architektonicznych wpadkach organizatorów, politycznym wymiarze Igrzysk oraz o niezgodnym z tradycją logo. My postanowiliśmy przyjrzeć się stronie Sochi.ru i ocenić jej użyteczność.

Strona główna

Największą bolączką serwisu jest jego nawigacja. Główne menu nie jest jednoznacznie wyróżnione, czerwone i białe etykiety przypominają raczej podstawowe formatowanie, charakterystyczne dla linków w tekście lub w stopce, niż kolejne elementy nawigacji. Z tego względu użytkownik może ich nie zauważyć. Dodatkowe utrudnienie stanowi pasek z listą dyscyplin olimpijskich, znajdujący się w miejscu, w którym zgodnie z konwencjami powinna znajdować się belka menu głównego.

Sochi_nawigacja

Soczi znajduje się w innej, niż Polska, strefie czasowej, stąd wszystkie godziny rozgrywania konkurencji podawane są w oparciu o czas moskiewski. Co ciekawe kiedy wejdziemy w detal wydarzenia możemy „przestawić zegarek” na czas obowiązujący w strefie czasowej użytkownika. Niestety ta decyzja nie ma wpływu na dane, wyświetlane na stronie głównej.

Sochi_czas

Oficjalna strona Igrzysk została przygotowana jedynie w 3 wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i francuskiej. Dodatkowo odnośniki do wersji językowych zlokalizowano w sposób niestandardowy – zwykle jest to prawy górny róg. W przypadku sochi.ru element ten znajduje się po lewej stronie (co ciekawe w wersji mobilnej umieszczono je po prawej stronie).

Konkurencje i wyniki

Ciekawe rozwiązanie zostało zastosowane w dziennym trybie podglądu wydarzeń. Za pomocą suwaka, użytkownik może określić interesujący go zakres czasowy, dzięki czemu może sprawdzić jakie konkretne dyscypliny są wtedy rozgrywane. Przydatne, zwłaszcza dla osób, które dysponują ograniczonymi zasobami czasu.

Sochi_suwak

Interesująco prezentuje się także zakładka „Na żywo”. Wyniki rywalizacji przedstawiane są za pomocą aktualizowanej na bieżąco infografiki, co w pewien sposób rekompensuje brak łatwego dostępu do transmisji wideo, które nie są dostępne bezpośrednio na stronie.

 Sochi_curling

Niestety tyle dobrego nie można powiedzieć o tabeli medalowej, która jest zdecydowanie za mało interaktywna. Wprawdzie możliwe jest sortowanie wyników ze względu na ilość i wartość medalu, jednak nie można sprawdzić kto i w jakiej konkurencji ten medal zdobył. W tym przypadku na pochwalę zasługuje tabela znajdująca się na stronie TVP Sport.

 

Wersja mobilna

Mobilna wersja serwisu jest w pełni responsywna i dostosowana do ekranów dotykowych. Na szczególną uwagę zasługuje przejrzysty kalendarz, w którym wydarzenia są w jednoznaczny sposób przyporządkowane do dnia. Szkoda, że projektanci nie uwzględnili żadnych oznaczeń w przypadku, kiedy etykiety dni są zwinięte.

 

Podsumowanie

Nie można powiedzieć, że strona Igrzysk została w całości źle zaprojektowana. Jej największą wadą jest nawigacja, która może przysparzać wielu problemów, zwłaszcza użytkownikom, którzy odwiedzą stronę po raz pierwszy. Jeśli ktoś się nie zrazi, może w pełni korzystać z dostępnych funkcjonalności, o ile mieszka w Rosji, albo lubi arytmetyczne zadania (od podanego na stronie czasu należy odjąć 3 godziny). Jeśli nie należysz do tej grupy z powodzeniem możesz wybrać inny, olimpijski serwis. Na przykład Telewizji Polskiej lub New York Times’a.

Skomentuj